Fizikus Napok az Atomkiban 2024. április 15-19.

2024. június 21.

Ez évben is megrendezésre  került a Debreceni Atomkiban a Fizikus Napok, ahol a Gimnázium 9. és 10. osztálya is részt vehetett. Érdekes előadásokat hallgathattak a diákok, élő kapcsolatban voltunk a Svájci CERN-nel(Európai Nukleáris Kutatási Szervezet), sőt még néhány izgalmas kísérlet is volt.

A szervezésben nagy segítséget nyújtott Tőkés Éva tanárnő. Köszönjük!

Kísérők:

Barta Krisztina

Vargáné Szabó Hajnalka, kémia-fizika tanár

A 10. osztályosok virtuális látogatást tehettek a CERN-ben Dr.Béni Noémival és Szillási Zoltánnal.

Hallhattak előadást a virágok színeiről dr.Braun Mihálytól, Valamint dr. Csige István előadásának címe :Sugárveszélyben a Marslakók volt.

A 9.osztályosok látogatását Váradi Anett 9.osztályos tanuló így foglalta össze:

Rendhagyó tanórák az ATOMKI-ban

2024.04.17.-én, szerdán a kilencedik osztály rendkívüli rendhagyó kémia órákban
részesült, igen tekintélyes előadók által.
Az első előadás 9:00-kor kezdődött, azonban egy kis technikai probléma miatt ez egy
kicsit csúszott, de néhány ügyes osztálytársunk révén ezen a kis bukkanón
túljutottunk és már kezdődhetett is az első 40-45 perces felvonás, ahol Dr. Tóth
József tartott nekünk egy igen érdekes beszédet a fotoelektromos jelenségről és
alkalmazásairól.
Egy rövid szünet után kezdődött a második prezentáció, ami nem másról szólt, mint a
részecskegyorsítókról, hogy mik is azok és mire is jók. Az előadó egy igen kedves úr
volt, Vajda István személyében.
Ezek után, 11 óra tájt, az osztály két részre vált. Az egyik fele az úgynevezett PET
gépet tekinthette meg, és hallhatott, láthatott a szerkezet működéséről egy nem
mindennapi demonstrációt. Az interaktív bemutatót pedig Dr. Molnár József tartotta.
Míg az osztályunk másik fele, Dr. Takáts Viktor által vehetett részt egy lebilincselő
programon, ami a vákuumfizikáról szólt és „Mindent a semmiről” címmel zajlott.
Az eseményeknek délben lett vége és mehettünk is haza.
Köszönjük az ATOMKI-nak figyelemfelkeltő előadásokat!